Unsubscribe
View in your browser

Gremo dalje. Skupaj z vami in za vas!

Spoštovani predstavniki in predstavnice nevladnih organizacij v Podravju,

Zavod PIP – Pravni in informacijski center Maribor bo tudi v letih 2024 – 2027 izvajal program Regionalno stičišče NVO Podravja. Cilji programa, ki ga sofinanira Ministrstvo za javno upravo Republike Slovenije s sredstvi iz Sklada za NVO so: 

  • informiran, usposobljen in medsebojno povezan NVO sektor,
  • vzpostavljena trajnejša partnerstva med NVO ter javnimi institucijami, gospodarstvom in mediji, z namenom reševanja prepoznanih potreb v družbi,
  • prispevek NVO pri oblikovanju in izvajanju javnih politik,
  • okrepljena prepoznavnost in kakovost regionalnih stičišč na njihovem področju delovanja.

Nevladne organizacije smo nedvomno pomemben partner državi in občinam, ko gre za izvajanje javno koristih dejavnosti, ki dopolnjujejo ali nadomeščajo javni servis. Tudi s pomočjo regionalnega NVO stičišča je bilo v preteklih letih sodelovanje med NVO in občinami marsikje boljše in bolj učinkovito, ko gre za vključevanje javnosti in NVO v oblikovanje lokalnih politik in pripravo občinskih strateških načrtov, za povezovanje in sodelovanje s skupnostjo ter izvajanje participativnih proračunov, za dvig organizacijske usposobljenosti organizacij za kakovostno izvajanje nalog in vodenje organizacij, sodelovanje z občinami za pripravo rešitev za izvajanje javnih razpisov s čim manj administrativnimi ovirami in usmerjenostjo javnega financiranja v doseganje dobrobiti za skupnost idr. Z veliko podravskimi nevladnimi organizacijami in občinami smo v preteklih letih že sodelovali, z drugimi pa si želimo sodelovanje okrepiti v prihodnjem obdobju, ker verjamemo, da lahko skupaj dosežemo dobre rezultate, pa naj gre za izboljšanje pogojev za delovanje in razvoj lokalnih nevladnih organizacij kakor tudi za razvoj skupnosti.

V okviru Regionalnega stičišča NVO Podravje zagotavljamo nevladnim organizacijam pomoč in podporo na naslednjih področjih:

  • pravno svetovanje (statusne spremembe, ustanavljanje, priprava pravilnikov, tolmačenje zakonskih določil idr.)
  • projektno svetovanje (pomoč pri pripravi vlog na javne razpise in prenos znanja na področju priprave in vodenja projektov)
  • usposabljanje vodstvenih delavcev v NVO na področju vodenja in upravljanja organizacij
  • svetovanje pri razvoju novih storitev
  • svetovanje na področju zagovorništva
  • pomoč pri povezovanju z ostalimi deležniki v okolju za iskanje skupnih rešitev za razvoj skupnosti idr.

Vabimo vas, da se obrnete na nas in nam predstavite svoje potrebe in skupaj bomo poiskali ustrezne rešitve za vas.

Tako kot doslej vam bomo, z vašim dovoljenjem, na vaš elektronski naslov občasno poslali naš novičnik z aktualnimi informacijami in novicami o nevladnih organizacijah. Vabimo vas, da nam posredujete tudi kontaktne podatke oseb v vaših organizacijah, ki bi želeli neposredno prejemati naša obvestila in vključili jih bomo med naslovnike.

Veselimo se sodelovanja!

Za transparentno financiranje in poslovanje nevladnih organizacij

Veliko število podravskih nevladnih organizacij s svojim delovanjem zagotavlja javno korist za svoje člane, uporabnike, skupnost. Marskikatero področje javnega delovanja bi ostalo nepokrito, če ga ne bi zapolnili programi NVO, pa naj gre za lokalna prostovoljska in ljubiteljska društva ali profesionalne organizacije. Kdo bi, če ne nevladne organizacije v lokalnih okoljih skrbel za kulturne prireditve, druženje, pomagal sokrajanom, ki sami vsega ne zmorejo, skrbel za rekreacijo vseh generacij, dosegal športne uspehe, pomagal ob požarih in drugih nesrečah, skrbel za divjad, ribe in čebele in še marsikaj drugega. Za vse te naloge država in občine namenijo del proračunskih sredstev in s tem zagotovijo, da imamo prebivalci dober javni servis tudi tam, kjer ga javne inštitucije ne zmorejo zagotoviti v celoti ali dovolj. 

Vse prevečkrat smo nevladne organizacije, za potrebe nabiranja političnih točk ali nerazumevanja našega poslanstva, tarča napadov in kritik o neučinkoviti porabi javnega denarja, ki bi ga po njihovem, lahko bolje uporabili na drugih področjih. Zato je izjemnega pomena, da smo v nevladnih organizacijah, ko gre za rabo javnih sredstev transparentni. Ali znamo predstaviti rezultate našega dela in  s tem pokazati, da so bila sredstva dobro in učinkovito izkoriščena za javno korist? Ne vedno.

Zato smo že lansko leto v okviru Mreže za NVO pričeli spodbujati nevladne organizacije, da pripravijo svoja poročila v katerih javnosti predstavijo kaj so s prejetimi sredstvi naredile v svojem okolju, kaj se je izboljšalo, komu so njihove aktivnosti koristile. V Regionalnem stičišču NVO Podravja bomo tudi v prihodnje organizacijam, ki se bodo odločile poslovati transparentno, pomagali pri pripravi in objavi poročil. 

Ker je pred vrati oddaja zaključnih poročil za leto 2023 je to pravi čas, da "sveže" podatke o vašem poslovanju preoblikujete v poljudna poročila in predstavitve in pokažete javnosti in "dežurnim" kritikom, da ste javna sredstva še kako koristno in učinkovito porabili za dober družbeni namen.

Če potrebujete nasvet kako učinkovito komunicirati in predstaviti dosežke in delovanje vaše organizacije, se obrnite na Regionalno stičišče NVO Podravja.


Nevladna organizacija se predstavi

Združenje DrogArt je zasebna neprofitna volonterska organizacija, ustanovljena leta 1999 z namenom zmanjševanja škodljivih posledic drog in alkohola med mladimi. Mlade informirajo o manj tvegani uporabi drog, njihovih kratko- in dolgotrajnih učinkih, nudijo pa jim tudi psihosocialno pomoč. Zlasti prepoznavni so na večjih dogodkih z elektronsko glasbo, kjer lahko zasledimo njihove info točke, kjer se lahko informiramo pri informatorjih.

Število uporabnikov, ki se obrnejo nanje, sicer od leta do leta niha. Celotno združenje, ki šteje tako enoto v Ljubljani kot Mariboru, kjer so trenutno zaposlene 4 osebe, dosega okoli 20.000 uporabnikov letno. Pred kakšnim večjim dogodkom oz. »partijem« se lahko na ekipo v Mariboru v tednu dni obrne tudi več kot 100 posameznikov. Od leta 2018 se je nanje obrnilo več kot 11.000 uporabnikov. Večinoma gre za mlade do 30. leta starosti. Najmlajši, ki se je udeležil svetovanja, je štel rosnih 16 let, na terenu pa so sicer naleteli tudi na mlajše.

»Uporabniki so do naših terenskih prostovoljcev večinoma iskreni in zaupljivi. Včasih pride tudi do intervencije zaradi predoziranja in v tem primeru ga opazujemo in počakajo, da si opomore.  V najslabšem primeru pokličemo rešilca,«nadaljuje.

Med njihovimi storitvami je na voljo tudi brezplačno in anonimno testiranje prepovedanih substanc, ki lahko vsebujejo neželene in zdravju nevarne primeri. Vse vzorce posredujejo na Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano na Prvomajski ulici v Mariboru. »Ko od uporabnika sprejmemo vzorec, se ga po potrebi spodbudi k vključitvi v svetovanje ali drugo vrsto pomoči,« pojasnjuje vodja pisarne. Poleg laboratorijskega testiranja  je mogoče na info točki kupiti tudi hitre barvne reagente za testiranje drog, ki pa niso tako zanesljivi.

Uporabnikov seveda ne prijavljajo policiji. »Nudimo jim zaupnost in to ljudem res veliko pomeni. Prav tako niso deležni obsojanja. Pomembno je, da imajo sogovornika, s katerim se lahko o teh zadevah odkrito pogovorijo,« poudarja Tetičkovič Bogataj.

Trenutno se v mariborski enoti soočajo s prostorsko stisko, saj imajo štiri zaposlene osebe in prostovoljci na voljo dve pisarni, veliko je tudi obiskov uporabnikov, kar otežuje vsakodnevno koordinacijo dela. Financirajo se s sredstvi Ministrstva za zdravje, Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, Mestno občino Ljubljano, nekaj sredstev prejmejo tudi s strani Mestne občine Maribor.

Na območju Podravja poleg NLZOH sodelujejo s številnimi organizatorji prireditev (Pekarna magdalenske mreže, MKC), dijaškimi domovi (Dijaški dom Lizike Jančar, Dijaški dom na Srednji prometni šoli),  zdravstvenimi ustanovami (UKC Maribor - oddelek za zdravljenje zasvojenosti, Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca - oddelek za pedopsihiatrijo), in drugimi (Toti DCA, Kralji ulice Maribor).

Več informacij o nevladni organizaciji DrogArt in njihovih programih je na voljo tukaj


Aktualne novice

Ali ste vedeli, da Evropska unija podpira kulturne in ustvarjalne sektorje?

Program EU Ustvarjalna Evropa (Creative Europe) organizacijam in izvajalcem v kulturnih, ustvarjalnih in avdiovizualnih sektorjih omogoča, da soustvarjajo in sodelujejo prek meja in dosežejo širše občinstvo ter pri tem obravnavajo aktualna družbena vprašanja in podpirajo ustvarjalce in druge področne strokovnjake. V vsaki sodelujoči državi so na voljo centri Ustvarjalna Evropa (Creative Europe Desks) za vprašanja, pomoč v zvezi s programom in sodelovanje z organizacijami v drugih državah. Dejavnosti CED Slovenija izvaja zavod Motovila.

Prelistajte publikacijo Ustvarjalna Evropa 2021–2027 (.pdf), ki vključuje “abc” informacije o EU programu financiranja, komu je uspelo iz Slovenije in kako vam lahko pomaga CED Slovenija. Če želite natisnjeno izvedbo publikacije, nam pišite na info@ced-slovenia.eu.

Pravni piškotek

Iščete primerni razpis za svojo organizacijo?

CNVOS ponuja na enem mestu zbrane vse nacionalne in mednarodne razpise, relevantne za nevladni sektor. Obiščite spletno stran https://cnvos.si/razpisi/ in preverite. 
 
V Regionalnem stičišču NVO Podravja smo vam na voljo za svetovanje pri pripravi vloge na razpis.

Analiza izvajanja participativnih proračunov v letu 2023

Ministrstvo za javno upravo je pripravilo analizo med oktobrom in novembrom 2023 izvedene ankete med občinami glede izvajanja participativnega proračuna. Vprašalnik je bil posredovan direktorjem_icam občinski uprav. Namen raziskave je prispevati k spodbujanju občin k vključevanju občanov in občank v pripravo javnih politik in izvajanju participativnih proračunov kot mehanizma za sodelovanje. V Regionalnem stičišču NVO Podravja smo v preteklih letih aktivno sodelovali s šestimi podravskimi občinami, ki so uvedle participativni proračun s pomočjo katerega je bilo uresničenih vrsta projektov, ki so jih predlagali občani in občanke izhajajoč iz svojih potreb. Tudi v prihodnje si bomo prizadevali, da čim večje število občin pripravi participativni proračun in pri tem jim bomo na voljo s svojim znanjem in dosedanjimi izkušnjami. Poznate participativni proračun? Če še ne, nič hudega. Pripravili smo predstavitev, kjer izveste kaj je in kako poteka.

Do analize lahko dostopate tukaj.

 
 

Oddaja letnega poročila za nevladne organizacije za leto 2023

Zavodi, ustanove in druge pravne osebe, za katere velja Zakon o računovodstvu, morate predložiti letno poročilo AJPES-u (Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve) do konca februarja za preteklo poslovno leto. Letos je rok za oddajo poročila: 29.2.2024.

Bodite pozorni, da ne zamudite roka za oddajo, če namreč letnega poročila ne boste oddali pravočasno, ste v prekršku, za katerega je predvidena denarna kazen v višini 416 do 25.000 evrov. Za prekršek se kaznuje tudi odgovorna oseba (zastopnik), in sicer s kaznijo v višini od 41 do 2.085 evrov.

Društvo mora vsako leto izdelati letno poročilo, ki mora vsebovati bilanco finančnega stanja, izkaz poslovnega izida s pojasnili ter poročilo o poslovanju društva. Letno poročilo mora društvo predložiti AJPES-u do 31. marca tekočega leta za preteklo poslovno leto.

Za društvo, ki ima prihodke višje od milijona evrov letno in ki mora zato izvesti tudi revizijo letnega poročila, je rok za oddajo 31. avgust za preteklo leto.

Bodite pozorni! če tega letnega poročila ne oddate ali z oddajo zamudite, ste v prekršku, za katerega je predpisana globa 420 evrov za društvo in 125 evrov za odgovorno osebo (tj. zastopnika) društva.

Za več informacij se lahko obrnete na pravno službo Zavoda PIP, ki v okviru Javnega razpisa za podporno okolje za razvoj NVO 2023-2027, nudi nevladnim organizacijam brezplačno pravno svetovanje. 

Mreža regionalnih stičišč nevladnih organizacij organizira:

  • Delavnico priprave letnega poročila in bilanc za društva z novostmi za leto 2023
    Kdaj: četrtek, 29. 2. 2024, 17.00 do 18.30
    Kje: preko spleta, ZOOM
    Več info in prijava: https://zanvo.org/dogodki/delavnica-priprave-letnega-porocila-in-bilanc-za-drustva-z-novostmi-za-leto-2023/

  • Delavnico Priprave in oddaje letnega poročila za leto 2023
    Kdaj: torek, 5. 3. 2024, 10.00 do 11.30
    Kje: preko spleta, MSTeams
    Več info in prijava: https://zanvo.org/dogodki/delavnica-priprava-in-oddaja-letnega-porocila-za-leto-2023/
Obe delavnici sta za nevladne organizacije brezplačni.
 

Izhajanje novičnika sofinancira Ministrstvo za javno upravo iz Sklada za NVO v okviru JR za podporno okolje za razvoj NVO 2023-2027. 

Zavod PIP - Pravni in informacijski center Maribor
Gosposvetska cesta 83, SI - 2000 Maribor, Slovenija
E-pošta: zanvo@zavodpip.si I Splet: www.zavodpip.si
 Facebook